Fototrawienie

Fototrawienie jest procesem, który pozwala na wykonanie bardzo małych i precyzyjnych elementów z blach. Metodą trawienia uzyskujemy elementy, które w normalnych warunkach nie bylibyśmy w stanie wykonać. Polega to na naniesieniu na odpowiednio przygotowany metal, projektu części oraz jego wytrawieniu w kwasie. Taka technologia produkcji pozwala na uzyskanie bardzo dużej dokładności rzędu 0,05mm, czyli już ledwo widocznej dla nieuzbrojonego ludzkiego oka. Sama blacha też ma zazwyczaj grubość około 0,2mm, dzięki czemu finezja i dokładność detali mogą być na bardzo wysokim poziomie. Wykonywane są one przeważnie w blachach mosiężnych lub tzw., nowym srebrze, a rzadkością nie są też części wykonywane w blasze stalowej.

Części fototrawione znajdują zastosowanie w każdej kategorii modelarstwa redukcyjnego, czy to broń pancerna, lotnictwo, pojazdy cywilne czy szkutnictwo.

Części fototrawione wymagają odpowiedniej obróbki. Konieczne jest ich wycinanie skalpelem z ramki blaszki, obróbka pilnikiem lub papierem ściernym i niejednokrotnie dosyć finezyjne powyginanie w odpowiedni kształt.

Elementy fototrawione, zwane potocznie blachami, służą do zwiększenia realizmu wykonania modelu.

Prace wykonane ta metodą odznaczają się:

  1. dużą powtarzalnością
  2. estetycznym wyglądem i kilkakrotnie większą trwałością od innych metod wykonania

Galeria

  • Fototrawienie
  • Fototrawienie
  • Fototrawienie
  • Fototrawienie
  • Fototrawienie